Kontakt

Skara Kommun

Adress
Stortorget 2
532 88, Skara

Telefon
Telefon 0511-320 00

Fax
Faxnummer 0511-320 02

E-post
skara.kommun@skara.se

< >

Samhällsskydd Mellersta Skaraborg - räddningstjänst

Räddningstjänsterna Skara-Götene och Falköping-Tidaholm bildar från och med 1 januari 2017 gemensam organisation och nämnd och byter namn till Samhällsskydd Mellersta Skaraborg.

Myndighetsadress:
Samhällsskydd Mellersta Skaraborg
Midfalegatan 4
521 41 Falköping

E-post: raddning@falkoping.se
Telefonväxel dagtid: 0515-88 58 00
Telefonväxel övrig tid: 0515-88 58 80

Läs mer på
www.smskaraborg.selänk till annan webbplats

Kontakter 

 


 


 

Förvaltningschef
Stefan Swenson 

 

Telefon:
0515-88 58 01

 

E-post:
stefan.swenson@falkoping.se 

 

Räddningschef
Roger Almgren  

 

Telefon: 
0515-88 58 15 

 

E-post:
roger.almgren@falkoping.se

 

Enhetschef beredskap
Christer Olofsson 

 

Telefon:
0515-88 58 02

 

E-post:
christer.olofsson@falkoping.se

 

Enhetschef Teknik och fastighet
Christer Hultcrantz 

 

Telefon:
0515-88 58 07 

 

E-post:
christer.hultcrantz@falkoping.se

 

Chef förebyggande avdelningen
Johan Hjortsberg

 

Telefon:
0515-88 58 03 

 

E-post:
johan.hjortsberg@falkoping.se 

 

Enhetschef Stöd och utveckling
Christian Carlsson

 

Telefon:
0515-88 58 13

 

E-post:
christian.carlsson@falkoping.se

 

Funktionsanknytningar

 


 

 


 

 

Arbetsledare Skara (Vakthavande) 

 

Telefon:
0515-88 58 80 

 


 

 

Brandstationen Skara 

 

Telefon:
0515-88 58 27 

 


 

 

Denna sida uppdaterades 2017-06-16

Dela:

Skara kommun

Stortorget 2, 532 88 Skara
Telefon: 0511-320 00
Fax: 0511-320 02
Org.nr: 212000-1702
E-post: skara.kommun@skara.se

Twitter
Facebook
Instagram

Cookies

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse på hemsidan. Genom att fortsätta godkänner du vår användning av cookies.