Bakre raden: Ola Johansson, tekniker, Angelina Nilsson, SYV på Viktoriaskolan, Maria Ragnarsson, Jula och Arvid Johansson, Vedens Lustgård. Främre raden: Emelie Bergsten, verksamhetsutvecklare, Helena Nyman Friberg, näringslivsstrateg och personalchef Erica Boegård.

< >


I soffan med JOBB SKARA

Tillsammans med näringslivet i Skara vill vi ge en energikick till våra elever för att se möjligheterna till arbete i Skara.

Det finns spännande jobb i Skara - de man skapar själv och de man kan hitta i kommun och näringsliv. Vi vill ge en energikick till våra elever för att se möjligheterna till arbete i Skara. Både direkt efter skolan men också efter vidare studier på annan ort. Detta år är förstås lite speciellt på grund av pandemiläget, men tanken är att I soffan med JOBB SKARA ska bli ett stående inslag som pepp inför prao och utbildnings- och yrkesval.

I sändningen medverkar

  • Emelie Bergsten, berättar om sitt uppdrag och om arbetslivet
  • Helena Nyman Friberg, berättar om sin roll och om näringslivet i Skara
  • Maria Ragnarsson, Hållbarhetschef på Jula
  • Arvid Johansson, driver Vedens Lustgård
  • Erica Boegård, HR-chef på Skara kommun

Till sändningen (längd 1 timma)länk till annan webbplats

Podd JOBB SKARA

Vi fick in många frågor i chatten och hann inte svara på alla frågor i sändningen. I podden JOBB SKARA hittar ni svaren. 

Till podden (längd ca 15 min)länk till annan webbplats


Denna sida uppdaterades

Dela: